ANMÄL DIG TILL ÅRETS SUMMER CAMP!
Höllviken IBF logo
HÖLLVIKEN INNEBANDY
HELT VANLIGA STJÄRNOR.
A-lag Herrar - Div. 2

Fem snabba med - GUSTAV ROSVALL!
2026-01-16 14:39

1. Gustav Rosvall, förra säsongen gjorde du tre assister under en och samma match! Har du några planer på att göra en favorit-i-repris framöver?
Ja, det var surrealistisk! Det har varit nära ett par gånger under denna säsongen, men då syftar jag på 1 assist. Tre assister gör jag nog inte fler gånger trots att man ska aldrig säga aldrig.

2. När ni mötte Frosta senast, så var det med spänning in i det sista. Hur går tankarna inför returmatchen på hemmaplan på lördag?
Med risk för att låta arrogant tror jag det kan bli en tuff bortamatch för Frosta. Trots att vi efter ca 5 minuter hade 0-3 mot Palmstaden, vände vi på det lika snabbt och genomförde en väldigt stabil laginsats. Med en bra första match på året kan jag garanterat att det kommer bjudas på många mål under lördagen och det vill man inte missa.

3. Enligt Löppönen har målvakter ”märkliga” rutiner för sig. Hur brukar du ladda upp inför en match?
Det stämmer! Jag behöver alltid ladda upp med mycket mat och gärna under matchen också. Jag har en del rutiner under uppvärmningen t.ex. alltid springa i det vänstra ledet. En annan rutin jag är noga med är hur jag ”stretchar” innan avblåsningen för varje period och det ser man nog ganska tydligt om man i publiken tittar på mig. Om man inte ser samma ”stretch” så är något på tok.

4. Vilken spelare i Höllviken är du mest glad över att ha i ditt eget lag och inte i ett motståndarlag? Och varför?
Svår fråga då jag gärna undviker att nämna någon vanlig stjärna. Därför säger jag Stefan Stiffe Holmkvist som är en helt FANTASTISK stjärna. Det är vår materialare som lägger ner mycket av sin fritid för att spelarna i laget ska ha dem bästa förutsättningar för att lyckas.

5. Berätta något om dig, som få Höllvikensupporters känner till?
Jag spelar för det polska landslaget. Det är sedan 1 år tillbaka och tror knappt att alla i laget vet detta. Nu i februari ska jag spela VM kval i Slovakien mot Österrike, Frankrike och värdnationen.


Nyhetsarkiv
Coach Ola inför Dalen!2014-10-17 10:22
Våra Sponsorer