Höllviken Innebandy representerat av Fredrik Sjöstedt, Peo Stjernqvist, Micke Bergström och Göran Särlöv befinner sig just nu på Rhodos på en föreningsutvecklingsresa. Under denna veckan samlas samtliga föreningar på både dam- & herrsidan som under den gångna säsongen spelat i SSL, för att diskutera en hel del kärnfulla och viktiga frågor.
En resa till Rhodos för en vecka fullproppad med frågor kring föreningsutveckling, hur kommer det sig?
Varje år genomför Svenska Innebandyförbundet en föreningsutvecklingsresa för innebandyföreningar på olika nivåer. Dock har de detta året beslutat att rikta in sig enbart på SSL-föreningar. Resan är ett perfekt tillfälle att under en lite längre tid få möjligheten att arbeta med den egna föreningen och samtidigt utbyta erfarenheter, idéer och nätverka med övriga toppföreningar i Sverige.
Hur finansieras resan?
Veckan finansieras av staten i form av bidrag från Idrottslyftet samt Svenska Innebandyförbundet. Därmed är denna enorma möjlighet helt kostnadsfri och kommer ge oss som förening en enorm utveckling.
Vilka ämnen arbetas det med och diskuteras om?
Det är många ämnen som gås igenom. Det är generella föreningsfrågor som är viktiga för oss som organisation. Stadgar, verksamhetsidé, målsättningar, strategier, organisationsstrukturer osv. Dessutom har det skett en hel del diskussioner kring utvecklingen av SSL som exempelvis ekonomi, marknad, media osv.
Vilka lärdomar tar ni med er från denna resan och vad blir nästa steg i arbetet till att utveckla föreningen?
Steget efter denna resan är att sammanställa och så smått börja implementera de saker vi gått igenom denna veckan. Det kan handla om små justeringar i stadgar, en tydligare organisationsplan inklusive arbetsbeskrivningar samt om hur vi som förening ska växa både sportsligt, organisatoriskt och ekonomiskt.